Co ma więc zalet – praca stacjonarna czy zdalna? Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że niektórzy z nas z radością wstają w poniedziałek rano, by pędzić do biura, podczas gdy inni zdecydowanie wolą pracować z domowego zacisza? W najnowszym odcinku na kanale Świadomie Myśląc zastanawiamy się nad tym! Przenieśmy się do świata pracy stacjonarnej i zdalnej, aby odkryć, co kryje się za naszymi wyborami zawodowymi.
Elastyczne formy pracy w Polsce
W odcinku, który z pewnością warto obejrzeć, prowadzący przygląda się badaniom przeprowadzonym przez pracuj.pl w 2023 roku. Wynika z nich, że tylko 28% Polaków korzysta z elastycznych form pracy, co jest spadkiem w porównaniu z poprzednim rokiem. Czyżbyśmy byli świadkami powolnej rewolucji w świecie pracy?
Ponadto większość pracowników, którzy już zasmakowali pracy zdalnej czy hybrydowej, nie tęskni za biurowymi murami. Wielu z nich wskazuje na model hybrydowy jako idealny kompromis, z wizytą w biurze raz na tydzień, podczas gdy inni preferują całkowitą pracę zdalną, traktując biuro jako opcję, a nie codzienność.
Praca stacjonarna czy zdalna?
Decyzja między pracą stacjonarną a zdalną zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Praca stacjonarna oferuje strukturę i bezpośrednie interakcje, ale wiąże się z dojazdami i mniejszą elastycznością. Praca zdalna daje większą elastyczność i komfort, ale wymaga lepszej samodyscypliny i radzenia sobie z izolacją.
Aby podjąć najlepszą decyzję, warto zastanowić się nad swoimi priorytetami, stylem pracy oraz osobistymi potrzebami. Niezależnie od wyboru, kluczowe jest znalezienie równowagi, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie zalet wybranej formy pracy.
Praca zdalna z benefitami – jak to wygląda w openNexus?
Elastyczność. Elastyczne godziny pracy pozwalają uniknąć stresu związanego z punktualnym dotarciem do biura. Kto z nas nie doświadczył przeszkód losowych, takich jak spóźnione autobusy czy opady śniegu, które mogą pokrzyżować nasze plany?
Wyjścia prywatne. Nagłe wizyty u lekarza czy inne prywatne sprawy mogą być problematyczne, gdy jesteśmy związani z biurem. Rozwiązaniem może być system, który pozwala na elastyczne odrobienie czasu pracy.
Zwierzaki w pracy. Wprowadzenie możliwości zabierania zwierząt do biura może być korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla całego zespołu, obniżając poziom stresu i wprowadzając pozytywną energię.
Posiłki w pracy. Zorganizowanie wspólnych obiadów w biurze może nie tylko zintegrować zespół, ale także przyczynić się do wspierania akcji charytatywnych.
Długi dojazd. Praca zdalna eliminuje czas spędzony na dojazdach, a wprowadzenie dodatkowych godzin za pracę stacjonarną może być atrakcyjnym rozwiązaniem, które zachęci pracowników do częstszych wizyt w biurze.
Jeśli jesteś ciekaw, jak te zmiany wpłynęły na openNexus, warto zerknąć na książkę, którą można pobrać za darmo – link znajdziesz TUTAJ!